W SpinaliS kładziemy duży nacisk na kręgosłup dziecka, dlatego postanowiliśmy zrobić projekt.

Uzgodniliśmy wspólny projekt „Szkoła Przyjazna Dla Kręgosłupa” z jedną szkołą podstawową w Lublanie. Projekt, który następuje po dwóch klasach, trwa od 2006 roku. Jedna klasa wyposażona jest w zwykłe krzesła szkolne, druga klasa w krzesełka dziecięce SpinaliS, które zostały przystosowane do siedzenia i pracy w szkole. Dzieci są corocznie monitorowane i sprawdzane przez fizjoterapeutów i ortopedów, którzy sprawdzają ich postawę, siłę mięśni pleców i ogólny stan kręgosłupa. Psychoterapeuta poprzez wideo weryfikował koncentrację podczas pracy szkolnej, ponieważ krzesła SpinaliS wpływają również na krążenie krwi, a co za tym idzie na siłę koncentracji. Wideoklipy i testy psychologiczne zaprojektowane specjalnie na potrzeby tego projektu wykonywane są raz w roku.

W pierwszym i drugim roku były tylko różnice w koncentracji i umiejętności spokojnego siedzenia, ponieważ dzieci w pierwszych dwóch klasach szkoły dużo się ruszają. Dzieci siedzące na krzesłach SpinaliS miały wystarczającą swobodę ruchu na krzesłach i były mniej niespokojne i nie wstawały tak często podczas zajęć, ponieważ mogły huśtać się i poruszać podczas siedzenia. W klasie porównawczej było więcej zakłóceń z kołysaniem się w przód i w tył i więcej wstawania. Wyniki pokazały, że koncentracja podczas testów i wyniki były nieco lepsze w klasie z krzesłami SpinaliS.

W ostatnim porównaniu obu klas pojawiły się już oczywiste różnice: w szczególności w rozwoju mięśni pleców i brzucha, lepsza postawa i rzadziej dzieci z nadwagą były cechami klasy z krzesłami SpinaliS.

Obecne wyniki pokazują, że nawet dzieci wykonujące pracę siedzącą potrzebują aktywnego siedzenia, czy to na piłce terapeutycznej, czy na krześle SpinaliS.

Widać to po entuzjazmie samych dzieci, a tym bardziej ich rodziców, którzy są bardzo podekscytowani projektem „Szkoły przyjaznej kręgosłupowi”.

Złą postawę można poprawić

Okres dojrzewania jest bardzo ważny dla rozwoju postawy, ponieważ w tym czasie, ze względu na różne czynniki środowiskowe (długotrwałe siedzenie, noszenie worków z nadwagą na jednym ramieniu, pochylanie się nad biurkiem…) rozwija się nieodpowiednia postawa odruchowa, która pozostaje na stałe. . Dziecko o złej postawie staje się mężczyzną o złej postawie, który później porusza się i balansuje oraz wykonuje swój zawód z większym wysiłkiem mięśniowym, co skutkuje szybszym zmęczeniem, niższą produktywnością i przyspieszonym starzeniem się tkanek.

Na szczęście zła postawa jest często spowodowana niewystarczającą i nieprawidłową pracą mięśni, którą można całkowicie skorygować (w przeciwieństwie do deformacji i innych uszkodzeń) dzięki woli i dyscyplinie.

Główną przyczyną występowania nieprawidłowej lub złej postawy u dzieci i młodzieży jest zmęczenie ośrodkowego układu nerwowego. Małe dzieci w wieku przedszkolnym są bardzo aktywne fizycznie, zwłaszcza jeśli znajdują się w środowisku, które na to pozwala. Rozpoczynając szkołę, nagle zmuszeni są siedzieć w ciszy przez wiele godzin. Potem dostają więcej pracy w domu, co z kolei wymaga siedzenia.

Myślę, że idea ruchomego siedziska jest ważnym krokiem w zapobieganiu złej postawie, a tym samym zapobieganiu zwyrodnieniu krążków międzykręgowych. Zdecydowanie polecam krzesełko SpinaliS już w latach szkolnych, ponieważ pozwala na aktywne siedzenie i wzmacnia mięśnie, jednocześnie dając dzieciom swobodę ruchów.

Dr. Janko Popovic, Orthopedic Surgeon