Długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej może prowadzić do pojawienia się przeciążeniowego bólu kręgosłupa oraz rozwinięcia się nieprawidłowej postawy ciała. Fizjoterapeuci podkreślają przy tym, iż nie ma jednego właściwego sposobu siedzenia. Pozycja powinna być dostosowana do indywidualnych uwarunkowań oraz opierać się na ciągłym ruchu.[1] W dzisiejszym artykule podpowiemy, jakie krzesła do komputera z naszej oferty wybrać dla dziecka.

Do czego prowadzi niewłaściwa postawa ciała podczas siedzenia?

Każdy uczeń zmuszony jest do wielogodzinnego siedzenia w klasie oraz dźwigania ciężkich plecaków. Następnie po powrocie do domu uczniowie zasiadają do odrabiania lekcji oraz decydują się na rekreacyjne spędzanie czasu przed telewizorem lub komputerem. Siedzący tryb życia oraz utrzymywanie niewłaściwej postawy może stanowić przyczynę występowania dolegliwości bólowych kręgosłupa, miednicy oraz kolan. Dodatkowo prowadzi do zwyrodnienia mięśni oraz utrudnia oddychanie poprzez zaburzenie pracy przepony.[2] Korzystanie z naszych krzeseł aktywnych przyczyni się do zachowania zdrowia kręgosłupa najmłodszych członków rodziny oraz wyrobienia odpowiednich nawyków, które zaprocentują na kolejnych etapach życia. To właśnie lata pomiędzy 6 a 12 rokiem życia stanowią klucz do prawidłowego rozwoju układu mięśniowo-szkieletowego.

Krzesła do komputera dobre na kręgosłup

W naszej ofercie znajdziesz krzesło do komputera SpinaliS BASIC dla dziecka, które stymuluje kręgosłup do utrzymywania odpowiedniej postawy ciała. Siedziska mają możliwość regulacji, dzięki czemu rosną razem z uczniem. Stanowią tym samym świetną inwestycję na długie lata bez konieczności częstego zmieniania krzesła do biurka. Dzięki zastosowaniu wygodnego oparcia oraz podnóżka można stosować je już w przypadku uczniów pierwszej klasy szkoły podstawowej. W ten sposób optymalnie zadbasz o profilaktykę wad postawy także na początkowych etapach edukacji.

Dlaczego warto postawić na aktywne siedzenie?

Aktywne krzesła do komputera na kręgosłup z naszej oferty stanowią ciekawy sposób na aktywizację mięśni oraz pozostawanie w ruchu nawet podczas nauki czy korzystania z laptopa. Umożliwiają one częste zmienianie pozycji oraz wykonywanie rozmaitych ruchów, takich jak przechylanie się, kołysanie oraz obracanie. Dzięki pewnej niestabilności wymuszają u dzieci samodzielne utrzymywanie równowagi.[3] Nasze krzesło do komputera dobre na kręgosłup SpinaliS BASIC zaprojektowane zostało przy tym z myślą o dziecięcej potrzebie zabawy. Design oraz rozwiązania technologiczne zachęcają do aktywnego siedzenia i ciągłego poruszania się w sposób bezinwazyjny i nie wymagający użycia rąk. Już dziś sprawdź naszą ofertę i kompleksowo zadbaj o kręgosłup najmłodszych członków rodziny.

[1] Dariusz Czaprowski, Justyna Leszczewska, Dominik Sitarski, Czy istnieje „idealna” pozycja siedząca?, Postępy Rehabilitacji, nr 3, 2014, s. 47.

[2] Marta Zasada, Jak siedzieć bez bólu, Materiały udostępnione przez ośrodek rehabilitacyjny Cemicus, http://osrodekcemicus.pl/wp-content/uploads/2014/07/siedzenie-bez-b%C3%B3lu.pdf (20.03.2023), s. 1.

[3] Katarzyna Nowakowska, Hanna Zadoń, Robert Michnik, Andrzej Mitas, Konsekwencje siedzącego trybu życia polskich uczniów – czy ratunkiem będą aktywne krzesła?, Edukacja – Technika – Informatyka, nr 3/2019, s. 143.