Nieprzestrzeganie zasad ergonomii w miejscu pracy, otyłość i nadwaga oraz siedzący styl życia, stanowią główne przyczyny występowania bólu kręgosłupa.[1] Rosnąca świadomość pracowników i pracodawców sprawia jednak, że coraz chętniej sięgamy po nowoczesne technologie, które pozwalają na optymalną profilaktykę zdrowia. W dzisiejszym artykule zastanowimy się, jakie korzyści daje prawidłowe siedzenie na krześle podczas pracy.

Do czego prowadzi nieprawidłowe siedzenie?

Nieprawidłowe siedzenie na krześle oraz nieprzestrzeganie zasad ergonomii w miejscu pracy wiąże się najczęściej z występowaniem bólów pleców, głowy i karku. Ponadto pracownicy skarżą się nadmierne napięcie w ramionach. Na stanowiskach pracy możemy zauważyć przeważnie nieprawidłową regulację ustawienia monitora, oparcia krzesła oraz zbyt mało miejsca na nogi.[2]

Dolegliwości bólowe mogą prowadzić przy tym do wzmożonego korzystanie ze zwolnień lekarskich związanych z układem ruchu. Ergonomiczne siedzisko z Centrum Zdrowego Siedzenia może tym samym prowadzić do znacznego podniesienia produktywności firmy sięgającego nawet 60%. Tyle właśnie zwolnień L4 związanych jest z dysfunkcjami kręgosłupa.

Jak wybrać ergonomiczne siedziska do biura?

Zastanawiasz się, jakie ergonomiczne siedzisko wybrać do swojego biura? Postaw na SpinaliS ERGONOMIC z oferty Centrum Zdrowego Siedzenia. Model wyposażony jest w technologię sprężyn, które odpowiadają za aktywne siedzenie na krześle. Oznacza to, że użytkownik samodzielnie musi utrzymywać równowagę, co pozwala na skuteczną aktywizację mięśni grzbietu i brzucha. Dodatkowo elastyczność fotela gwarantuje optymalne podparcie dla miednicy i kręgosłupa. Dzięki zastosowaniu oparcia z siatki nadaje się do całodziennego komfortowego stosowania. Wybór ergonomicznego krzesła do pracy pozwoli Ci na zachowanie elastyczności i sprężystości tkanek otaczających kręgosłup.

Ergonomiczne siedziska do pracy w przychodni

Jesteś lekarzem dentystą? Zastanawiasz się, jak zadbać o profilaktykę kręgosłupa? Postaw na krzesła aktywne z naszej oferty. Ergonomiczne siedzisko to nieodzowny element wyposażenia każdego stanowiska pracy, gdy zawód wymaga częstego pochylania się nad pacjentem lub powierzchnią roboczą. SpinaliS DENT sprawdzi się zatem zarówno w gabinetach stomatologicznych i okulistycznych, jak i laboratoriach oraz pracowniach RTG. Wszystkie części siedziska poruszają się niezależnie, dzięki czemu gwarantują maksymalną mobilność w każdych warunkach pracy. Jednocześnie dbają o zdrowie kręgosłupa każdego pracownika. Model wyposażony jest dodatkowo w antybakteryjną tapicerkę Polaris, odpowiadając tym samym na specjalistyczne potrzeby użytkowników.

[1] Natalia Agnieszka Walkowiak, Dolegliwości bólowe dolnego odcinka kręgosłupa, https://ppm.edu.pl/info/article/UMBbde1c6c9472f42fcb17645ed0d4c3432/ (23.03.2023), s. 236.

[2] Joanna Kamińska, Tomasz Tokarski, Jak zorganizować ergonomiczne stanowisko z komputerem?, Materiały udostępnione przez Centralny Instytut Ochrony Pracy, 2016, s. 2.