Siedzący tryb życia jest jedną z bezpośrednich przyczyn rozwijania się wielu chorób cywilizacyjnych. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia to właśnie praca biurowa oraz brak aktywności fizycznej stanowią czwartą przyczynę śmierci na świecie. Brak ruchu może powodować nawet 3 mln zgonów rocznie w skali globalnej.[1] W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, czym jest aktywne siedzenie i w jaki sposób korzystanie z naszych krzeseł wpływa na poprawę zdrowia.
Warto podkreślić, że siedzący tryb życia w dłuższej perspektywie może także osłabiać kondycję psychiczną, przyczyniając się do występowania depresji i stanów lękowych. Odpowiednia organizacja przestrzeni do pracy oraz ergonomiczne rozwiązanie jakim jest aktywne krzesło, mogą skutecznie minimalizować negatywne skutki długotrwałego siedzenia.
Jak działają aktywne krzesła?
Krzesła i fotele aktywne pozwalają na komfortową pracę biurową oraz tzw. siedzenie aktywne. Oznacza to, że krzesło balansujące z naszej oferty naśladuje siedzenie na piłce terapeutycznej, które skutecznie pobudza do pracy liczne partie mięśni. Częste zmiany pozycji, które wykonujemy w celu utrzymania równowagi, wzmacniają bowiem mięśnie brzucha oraz grzbietu. W ten sposób nawet podczas kilkugodzinnego siedzenia, Twoje ciało pozostaje w ruchu.
Krzesło lub fotel do aktywnego siedzenia pozwala tym samym na zachowanie optymalnej postawy ciała, która powinna opierać się na częstych zmianach pozycji. Nie istnieje bowiem jeden optymalny sposób siedzenia, a każda pozycja utrzymywana przez dłuższy czas może prowadzić do przeciążenia tkanek i występowania dolegliwości bólowych.[2]
Dodatkowo aktywne krzesło może poprawiać koncentrację i efektywność pracy. Badania wskazują, że dynamiczne siedzenie sprzyja lepszemu dotlenieniu organizmu, co może pozytywnie wpłynąć na zdolność do skupienia się oraz kreatywność. Osoby posiadające krzesło do aktywnego siedzenia zauważyły, że są mniej zmęczone po dniu pracy oraz mają więcej energii do wykonywania codziennych obowiązków.
Kiedy warto wybrać aktywne krzesło biurowe?
Praca siedząca przed ekranem komputera jest jednym z najczęstszych powodów występowania bólu kręgosłupa. Szczególnie obciążająca dla pleców jest bowiem pozycja siedząca z rękami wyciągniętymi w kierunku klawiatury. To właśnie wtedy następuje największe przeciążenie dysków międzykręgowych. Dodatkowo obciążenie potęgowane jest przez zaburzenie środka ciężkości. Nasze plecy robią się okrągłe, a głowa zostaje wyciągnięta. Praca siedząca powoduje napięcie mięśniowe zarówno w odcinku szyjnym, jak i piersiowym oraz lędźwiowym.[3] Chcesz zapobiegać bólom kręgosłupa? Wybierz krzesło do aktywnego siedzenia z naszej oferty, które sprawdzi się w życiu każdej osoby, pracującej przed komputerem.
Co ważne, aktywne krzesło może być także świetnym rozwiązaniem dla dzieci i młodzieży. Spędzają one coraz więcej czasu przy biurkach – zarówno w szkole, jak i w domu, co może prowadzić do problemów posturalnych już w młodym wieku. Krzesło do aktywnego siedzenia może pomóc w kształtowaniu prawidłowych nawyków oraz zmniejszeniu ryzyka wad postawy, takich jak skolioza czy nadmierna lordoza.
Czy aktywne krzesło z naszej oferty sprawdzi się w domu?
Aktywne siedzenie można praktykować z powodzeniem nie tylko w miejscu pracy, ale także w domu. Coraz częściej decydujemy się bowiem na pracę w trybie zdalnym oraz hybrydowym. Model krzesła SpinaliS ERGONOMIC jest doskonałym wyborem dla wszystkich członków rodziny. Prosta regulacja oraz wykończenie z oddychającej siatki sprawia, że świetnie sprawdza się podczas częstego użytkowania. Z krzesła możesz korzystać także w trakcie nauki, oglądania filmów, grania w gry komputerowe oraz majsterkowania.
Podsumowując, aktywne siedzenie to prosty, ale skuteczny sposób na poprawę jakości życia. Odpowiednio dobrane krzesło do aktywnego siedzenia może pomóc w utrzymaniu zdrowia kręgosłupa, poprawić krążenie oraz wpłynąć pozytywnie na ogólne samopoczucie. Warto więc zadbać o ergonomiczne miejsce do pracy i nauki, by cieszyć się lepszą wydajnością oraz komfortem na co dzień.
Wybierz nasze produkty i zadbaj tym samym o codzienne wzmocnienie mięśni, poprawę elastyczności więzadeł oraz krążenia. W ten sposób kompleksowo poprawisz swoje samopoczucie, produktywność oraz stan zdrowia. Już dziś zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty produktowej!
[1] Marta Zasada, Jak siedzieć bez bólu, Materiały udostępnione przez ośrodek rehabilitacyjny Cemicus, http://osrodekcemicus.pl/wp-content/uploads/2014/07/siedzenie-bez-b%C3%B3lu.pdf (20.03.2023), s. 1.
[2] Dariusz Czaprowski, Justyna Leszczewska, Dominik Sitarski, Czy istnieje „idealna” pozycja siedząca?, Postępy Rehabilitacji, nr 3, 2014, s. 53.
[3] Jak uniknąć bólu pleców, Poradnik udostępniony przez klinikę Medicover https://www.medicover.pl/Data/Files/storage_files/2019/3/8/34ac2b86-50e6-42b7-a022-61f37fcb5551/poradnik_bole_plecow.pdf (20.03.2023), s. 7-8.